Warsztaty
   

(PL) 06.2010

Warsztaty
   

(PL) 06.2010

(PL) Zrealizowano dzięki wsparciu Fundacji Mondriaana

Info

10.07.2014 – MASHA GONCHAR – 

Warsztat Maszy Gonczar, artystki i architektki z Odessy, rezydentki WRO w ramach programu Gaude Polonia polegał na kreowaniu wielkoformatowych projektów fasad znanych wrocławskich budynków przy użyciu naturalnych materiałów – kory, liści, szyszek, patyków, kamieni… Efekty warsztatu wzbogacają  przestrzeń Zielonego Labiryntu.

Pełny ekranOpen in new window

Masha Gonchar – The Green Facades (workshop’s documentation) from WRO Art Center on Vimeo.

30.06-2.07.2014, MICHAŁ BRZEZIŃSKI – O CZYM SZUMIĄ WIERZBY

Przygotowane przez Michała Brzezińskiego trzydniowe warsztaty dla studentów dotyczyły komunikacji transgatunkowej oraz wykorzystywania komputera do poszukiwań języka roślin. Uczestnicy poznali podstawy programowania w systemie Pure Data, by wykorzystać je do tworzenia interaktywnych instalacji dźwiękowych z użyciem roślin. Następnie przygotowane podczas warsztatów oprogramowanie były testowane w warunkach miejskich – rejestrowano na ulicach i w parkach reakcje ludzi i zwierząt na rośliny próbujące nawiązać z nimi kontakt. W ostatnim kroku uczestnicy z zebranych materiałów audio i wideo stworzyli wspólną instalację prezentowaną w przestrzeni Zielonego Labiryntu.

Pełny ekranOpen in new window

Michał Brzeziński – O czym szumią wierzby (dokumentacja warsztatów) from WRO Art Center on Vimeo.

NATURA / SZTUKA / TECHNOLOGIA
WARSZTATY W CZASIE FERII ZIMOWYCH W CENTRUM SZTUKI WRO
dla różnych grup wiekowych

Udział w warsztatach jest bezpłatny, liczba miejsc ograniczona.
Zapisy: Magdalena Kreis – kreis@wrocenter.pl

Warsztatowe realizacje będą współtworzyć przestrzeń Zielonego Labiryntu

I TYDZIEŃ – Paweł Szeibel – www.pawelszeibel.com

17-18 lutego – warsztaty dla licealistów
WARDIAN CASE. ROŚLINY + NOWE TECHNOLOGIE

19-20 lutego – warsztaty dla studentów
LAMPION MIEJSKI. ROŚLINY JAKO MEDIUM

Dwudniowe spotkanie dla licealistów będzie dotyczyło tworzenia domowych plantacji hydroponicznych. Podczas warsztatów przygotujemy mobile terraria łącząc roślinność z nowymi technologiami. Projekt będzie nawiązywać do do XIX-wiecznych „wardian case”, czyli szklanych skrzyń, w których botanicy przywozili do Europy egzotyczne gatunki roślin.

Kolejna dwa dni poświęcimy na tworzenie „Lampionu miejskiego”. Pracując w interdyscyplinarnych grupach studenckich, przygotujemy pomysły na instalacje w przestrzeni miejskiej, których głównym tematem będzie „roślina jako medium”. Wybierzemy i omówimy kilka charakterystycznych roślin, na podstawie których stworzymy makiety i wizualizacje koncepcji do realizacji w przestrzeni Wrocławia.

Paweł Szeibel jest absolwentem ASP w Katowicach. W latach 2006-2007 studiował na Uniwersytecie Castilla-La Mancha w Hiszpanii w ramach wymiany stypendialnej programu Socrates–Erasmus. Od 2009 roku pracuje jako asystent w Katedrze Malarstwa macierzystej uczelni. Tworzy obrazy, filmy wideo oraz instalacje w przestrzeni miejskiej. Sięga w sztuce do obszarów zarezerwowanych dla botaników i ogrodników. W jego działaniach duże znaczenie odgrywa eksperyment i otwartość na niespodziewane efekty funkcjonowania prac typu work in progress. Uczestnik wystaw w kraju i za granicą, realizator warsztatów twórczych.

II TYDZIEŃ – WARSZTATY DLA DZIECI W WIEKU 8-12 LAT
24, 25 I 26 LUTEGO, 11:30-14:30

Przez trzy kolejne dni planujemy działania twórcze z farbą przewodzącą prąd. Podczas spotkań warsztatowych proponujemy tworzenie prostych i całkowicie bezpiecznych obwodów elektrycznych, które posłużą nam do stworzenia interaktywnej gry. Tematem zajęć będą związki pomiędzy sztuką, naturą i technologią.

Carolin Liebl i Nikolas Schmid-Pfähler (DE): JA, ROBOT – Sztuka kinetyczna – robotyka dla dzieci

Pełny ekranOpen in new window

Październik 2013, warsztaty prowadzone po polsku, angielsku i niemiecku, kierowane do dzieci w wieku 8-12 lat.

Jaka jest natura robota?  Kiedy postrzegamy robota wyłącznie jako maszynę, a co sprawia, że maszyna staje się “prawdziwym stworzeniem”? Jakie funkcje spełniają roboty w sztuce, jaki przybierają wygląd i jak je odbieramy? Czego możemy się nauczyć o naszym własnym zachowaniu, studiując zachowanie maszyny?

Uczestnicy warsztatów, na przykładach twórczości młodych niemieckich artystów Carolin Liebl i Nikolasa Schmid-Pfählera, autorów instalacji Vincent i Emily, pracując w grupach nad własnymi projektami, odkrywają świat robotyki, intrygujące związki między sztuką, technologią i życiem codziennym.

Warsztaty przygotowane i zrealizowane podczas rezydencji artystów w Centrum Sztuki WRO, w ramach programu GOETHE@WRO

Niklas Roy – Perpetual Energy Wasting Machine: Artystyczny warsztat ekologiczny

Pełny ekranOpen in new window

Warsztaty zrealizowane w lutym 2013, kierowane do dzieci w wieku 8-12 lat

Jak przekształcić surowce wtórne i wykorzystać energię odnawialną w procesie tworzenia innowacyjnych maszyn/wynalazków przyszłości? Te i inne ciekawe zagadnienia można poznać w Centrum Sztuki WRO podczas bezpłatnych warsztatów na temat eko-mediów.

W ciągu spotkań mali uczestnicy dowiadywali się, jak działa instalacja Niklasa Roy’a Perpetual Energy Wasting Machine, wykorzystująca windę we WRO. Sprawdzali swoją wiedzę dotyczącą ekologii, zmieniając się w pomysłowych wynalazców projektujących innowacyjne konstrukcje.

Warsztaty przygotowane i zrealizowane podczas rezydencji artystów w Centrum Sztuki WRO, w ramach programu GOETHE@WRO

Małe WRO 2013: MIKROWARSZTATY FILMOWE

Warsztaty odbyły się w maju 2013, w ramach Biennale Sztuki mediów WRO 2013 Pioneering Values, kierowane do dzieci w wieku 6-12 lat.

Mikrowarsztaty to zajęcia polegające na realizacji krótkiego filmu, w którym uczestnicy wcielają się w aktorów lub animatorów operujących rekwizytami według jednego z wybranych scenariuszy. Warsztaty odbywają się w zaaranżowanym ministudiu, wykorzystującym technologię prostych efektów poprzez zabawę zapoznając uczestników z planem zdjęciowym, pracą aktorską, zasadami montażu oraz istotą perspektywy w obrazie.

Uczestnicy – klasy otrzymają link do plików, znajdujących się na naszym serwerze, natomiast uczestnicy indywidualni dostaną plik bezpośrednio na podany wcześniej adres poczty elektronicznej.

Wszystkim uczestnikom gorąco dziękujemy za inspirującą pracę i zabawę!

OD KONCEPCJI DO PROJEKCJI – animacja poklatkowa
Prowadzenie: Aneta Lis oraz Maciej Ślusar, absolwenci poznańskiej Akademii Sztuk pięknych, a obecnie wykładowcy w szkole fotograficznej

Zajęcia zrealizowane w lipcu 2012, kierowane do młodzieży w wieku 10-15 lat

Jak przekształcić własne zdjęcia w ciekawy, pełnowartościowy film? Jak podłożyć ścieżkę dźwiękową pod stworzone sekwencje? Jeśli chcesz się tego dowiedzieć i nauczyć, zapraszamy na bezpłatne wakacyjne warsztaty z tworzenia animacji poklatkowej.

W ciągu trzech dni uczestnicy warsztatów, krok po kroku realizując na podstawie własnego scenariusza autorski projekt, pod okiem prowadzących zajęcia artystów poznawać będą podstawowe zasady tworzenia animacji. Realizowane filmy bazować będą na indywidualnych zdjęciach wykonanych podczas warsztatów, opracowanych przy użyciu programu Adobe Photoshop. Powstałe realizacje będą następnie udźwiękawiane w programie Windows Media Player. Dodatkowo podczas zajęć uczestnicy zapoznają się z elementami historii tej wyjątkowej, klasycznej techniki, oglądając najciekawsze filmy twórców posługujących się animacją poklatkową. Warsztat kończy otwarta prezentacja powstałych filmów.

Esther Polak i Ivar van Bekkum: WARSZTATY RYSUNKU_GPS

Warsztaty w w czasie trwania wystawy Interaktywny Plac Zabaw w czerwcu 2010, prowadzone przez parę holenderskich artystów, kierowane do dzieci w wieku 8-12 lat.

Rysunki_GPS, czyli geo-opowiadanie historii za pomocą urządzeń nawigacyjnych, to zajęcia, w czasie których dzieci, wykorzystując zarejestrowane podczas spaceru po mieście sygnały, tworzą własne kompozycje, nabierając umiejętności tworzenia z wykorzystaniem współczesnych narzędzi elektronicznych. Podczas zajęć, za pomocą rejestrowanych sygnałów, tworzą własne rysunki, prezentowane następnie w formie instalacji na monitorze lub jako wydruki.

Pomysłodawczyni projektów cyfrowych rysunków wykonywanych za pomocą nawigacji GPS, Ester Polak, realizując swoje prace medialne bada, jak technologia determinuje percepcję wizualną.

Podczas wrocławskich warsztatów Polak i van Bekkum wraz z uczestnikami szkicowali nową mapę Wrocławia. Premiera instalacji „animowanej” mapy Wrocławia 11.06.2010 w Centrum Sztuki WRO.

Geo-Tales Blog


logmondrian[ramka]Warsztaty zrealizowane dzięki wsparciu Fundacji Mondriaana[/ramka]